Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie plakatu, który odpowie na pytanie, co to znaczy być twórcą cyfrowym we współczesnym świecie. Praca powinna odzwierciedlać rolę, jaką technologia odgrywa w codziennym życiu twórców – zarówno profesjonalnych, jak i amatorów.
1. Do niedawna każdy, kto chciał zostać artystą, musiał podjąć długotrwały wysiłek opanowania warsztatu oraz poznania dziejów i kanonów wybranej dyscypliny sztuki. Konieczne były lata studiów i szlifowania talentu pod okiem profesorów i mistrzów, co i tak nie dawało gwarancji sukcesu. Każdy z adeptów miał nadzieję na wystawy lub koncerty w prestiżowych salach, na pochwały krytyków i recenzentów – na sławę. Udawało się to tylko nielicznym.
2. Dziś wszyscy możemy tworzyć sztukę – wystarczy smartfon będący w zasięgu każdego z nas. Aplikacje do edycji zdjęć, tworzenia filmów czy grafik pozwalają na kreację bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy. Bardziej wymagający sięgają po tablet i program graficzny, komputerowy kreator muzyki czy profesjonalne oprogramowanie do animacji 3D. W ten sposób technologia otwiera przestrzeń do twórczości, zacierając granicę między profesjonalistami a hobbystami. Sztuka cyfrowa stała się codziennym elementem życia, a każdy z nas może stać się jej twórcą i odbiorcą.
3. Zadaniem uczestników konkursu jest namysł nad tym jakie wyzwania, możliwości i granice niesie ze sobą rewolucja cyfrowa oraz zaprojektowanie plakatu, który przedstawi ten fenomen. Może to być manifest demokratyzacji sztuki, krytyka masowej produkcji treści lub osobista refleksja nad tym, jak technologia wpłynęła na własną kreatywność.
4. Hasło konkursu ma być przede wszystkim źródłem inspiracji i może być umieszczone na plakacie.
Nagroda specjalna ufundowana przez Samsung została przyznana za prace, które w wyjątkowy sposób ukazują wpływ technologii na współczesną twórczość cyfrową, łącząc kreatywność z nowoczesnym podejściem do sztuki.
Z okazji 20-lecia Galerii Plakatu AMS przygotowaliśmy niezwykłą podróż przez dwie dekady sztuki plakatu. Na immersyjnej wystawie w Art Box Experience w Fabryce Norblina w Warszawie, można było dosłownie zanurzyć się w emocjach, ideach i historii twórczości najwybitniejszych artystów plakatu społecznego.
To wydarzenie pokazało, jak wielką moc ma obraz – gdy niesie ideę, komentuje rzeczywistość i inspiruje do działania.
Zobacz relację z wystawy
AMS SA
ul. Czerska 8/10
00-732, Warszawa