Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie plakatu, który wzywa do niepozostawania obojętnym na przemoc, obalenia stereotypu „nie wtrącam się, to nie moja sprawa.
1. Przemoc w wielu środowiskach ciągle stanowi temat tabu. 20 proc. Polaków uważa, że jeśli do przemocy dochodzi w domu, to ani państwo, ani policja, ani sąsiedzi nie powinni się wtrącać. Trwanie w takim przekonaniu, poczucie bezradności, ale przede wszystkim bezczynność jest najgorszą z możliwych reakcji na przemoc.
2. Rząd przyjął uchwałę w sprawie ratyfikacji Konwencji Rady Europejskiej o przeciwdziałaniu przemocy, jednak same regulacje prawne nie zmniejszą skali zjawiska. Potrzebna jest edukacja i dyskusja. Należy nauczyć się rozmawiać o przemocy i zwyczajnie nie bać się na nią reagować.
3. Odbiorcy plakatu konkursowego powinni zdać sobie sprawę, że mogą przeciwdziałać przemocy, że mogą i powinni z nią walczyć. To, co dzieje się za ścianą, to jest „moja sprawa”. Może moja reakcja pomoże uniknąć tragedii?
4. Hasło „Przemoc. Twoja sprawa” ma być przede wszystkim źródłem inspiracji, nie musi być umieszczone na plakacie. Autorzy mogą zaproponować swoje własne hasło, zgodne z komunikatem plakatu.